Posłuchaj

w aplikacji Lecton

Radio Książki 59. Olga Wiechnik

Michał Nogaś
Michał Nogaś, Olga Wiechnik

Do słuchania w ramach:
Radio Książki

Olga Wiechnik w Radiu Książki
Dziwne słowo: posełki. Dziś w naszym języku w zasadzie nieobecne. Są posłanki lub panie poseł. Ale kiedy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów i zarządzono pierwsze wybory do parlamentu, tak właśnie je nazywano.
Nie zasiadłyby w łamach sejmowych, gdyby nie zgoda marszałka Józefa Piłsudskiego na to, by kobiety w wolnej Polsce zdobyły prawa wyborcze. Bierne i czynne, a więc nie tylko do oddawania głosów, ale i do znalezienia się na listach kandydatów. Walczyły o nie latami, słusznie argumentując, że o losach ojczyzny nie powinni decydować jedynie mężczyźni (których nieustająco wspierały w walce o niepodległość). Nie było łatwo, większość panów była przekonana, że miejsce kobiet jest w domu, przy dzieciach i mężu, że mogą - i powinny! - udzielać wsparcia swoim partnerom, ale na pewno nie powinny mieć równego z nimi głosu. Ostatecznie Piłsudski w 1918 roku poparł postulaty bojowniczek (wcześniej zrobił to rząd Ignacego Daszyńskiego sformowany w Lublinie) o równouprawnienie i w wyniku wyborów do Sejmu Ustawodawczego mandat zdobyło... 8 pań! Na 450 miejsc.
Jedną z posełek była żona Jędrzeja Moraczewskiego, Zofia. A kim były pozostałe? Jak trafiły do służby publicznej, jakie były koleje ich losu? Jaką drogę przebyła ta, która w czasach zaborów była... szpieżką (słowo z czasów, gdy była posełką)? I dlaczego większość z nich nie doczekała się upamiętnienia tak bardzo im należnego?
O tym w 59. wydaniu Radia Książki z Olgą Wiechnik, autorką "Posełek. Ośmiu pierwszych kobiet", rozmawia Michał Nogaś. Polecamy!

Wydane przez: Audioteka, Wyborcza.pl