Posłuchaj

w aplikacji Lecton

Radio Książki 46. Katarzyna Pochmara-Balcer

Michał Nogaś
Katarzyna Pochmara-Balcer, Michał Nogaś

Do słuchania w ramach:
Radio Książki

Katarzyna Pochmara-Balcer w Radiu Książki

Gościem pierwszego w 2019 roku wydania audycji jest debiutantka Katarzyna Pochmara-Balcer. Jej powieść "Lekcje kwitnienia" zwyciężyła w konkursie na najlepszą pracę literacką w ramach studiów podyplomowych "Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego" prowadzonych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego w roku akademickim 2017/2018. Książka została też uznana - przez krytyków i dziennikarzy zajmujących się literaturą - za jeden z najlepszych debiutów roku 2018 w polskiej prozie.
"Lekcje kwitnienia" to opowieść o ludziach zagubionych we współczesnym świecie, zmęczonych życiem, zawiedzionych, aspirujących, marzących o nagłej zmianie. To łączy Dominikę, Adama, Tomasza, Sandora i innych z Elizą, która na swojej wizytówce - poza imieniem i nazwiskiem - ma zapisane tylko jedno słowo: guru. I która zjawia się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie, by swoje przyszłe ofiary uwieść, dać im obietnicę wyzwolenia i szczęścia. Twierdząc przy okazji, że jedynym, co może uratować współczesnego człowieka, jest natychmiastowy powrót do natury, upodobnienie się do roślin, traktowane wręcz dosłownie zakorzenienie.

W rozmowie z Michałem Nogasiem Pochmara-Balcer wyjaśnia, jak została pisarką, dlaczego postanowiła napisać powieść o sekcie i mechanizmach, którym poddani zostają w niej ludzie, szuka też odpowiedzi, jak to się stało, że jej bohaterowie stali się tak silnie podatni na ciekawie podane zwodnicze obietnice. "Lekcje kwitnienia" bardzo dużą mówią o nas współczesnych. Proszę posłuchać!

Wydane przez: Audioteka, Wyborcza.pl