Posłuchaj

w aplikacji Lecton

Radio Książki 41. Smółka Anna, Rybak Agnieszka

Michał Nogaś
Michał Nogaś, Rybak Agnieszka, Smółka Anna

Do słuchania w ramach:
Radio Książki

Agnieszka Rybak i Anna Smółka w Radiu Książki

Jak to się stało, że idea szklanych domów ziściła się... na Wołyniu? Dlaczego właśnie w Wilnie powstały pierwsze w Polsce słuchowiska radiowe? Kto wpadł na pomysł, by leżące nad Dniestrem Zaleszczyki zostały okrzyknięte polską riwierą? Czyim pomysłem było stworzenie pierwszego wojennego portu w niepodległej Polsce w... Pińsku na Polesiu? Jak budowano nowy Brześć?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukały Agnieszka Rybak i Anna Smółka. Tak piszą we wstępie do swojej książki "Wieża Eiffla nad Piną. Kresowe marzenia II RP": "Jedna z nas opowieści o Kresach słuchała w domu, choć ta nazwa rzadko padała. Mówiło się po prostu Szczara. Niewielki folwark Szczara nad rzeką o tej samej nazwie oddany prababce – nieposłusznej córce ziemiańskiej, która bez pozwolenia rodziców wyszła za zaściankowego, przystojnego inteligenta – był jak kalejdoskop. (...) Druga z nas co rusz spotykała Kresowiaków podczas pracy. Słuchała opowieści o kolejarzu z Tarnopola, który podczas wojennej zawieruchy zbierał rozrzucone tomy Kraszewskiego, o poziomkach z majątku Marsów w Sądowej Wiszni transportowanych samolotem do Harrodsa".

W Radiu Książki Rybak i Smółka opowiadają Michałowi Nogasiowi o własnym odkrywaniu Kresów i o pomysłach na ich modernizację, jakie snuto i nierzadko wdrażano w życiu w dwudziestoleciu międzywojennym. Warto posłuchać!

Wydane przez: Audioteka, Wyborcza.pl