Posłuchaj

w aplikacji Lecton

Radio Książki 43. Olga Drenda

Michał Nogaś
Michał Nogaś, Olga Drenda

Do słuchania w ramach:
Radio Książki

Olga Drenda w Radiu Książki

Dlaczego w wielu przydomowych ogródkach w Polsce stoją krasnale i łabędzie wykonane z opon? Co sprawia, że tak bardzo lubimy mieć na kredensach, regałach i w wielu innych miejscach "durnostojki" i "gównidełka"? Jak to się stało, że wiele bram ogródków działkowych to prawdziwe dzieła sztuki wykonane z żelaza? Skąd ta potrzeba posiadania galanterii religijnej?

Na te i wiele pytań wspaniałych, mądrych odpowiedzi udziela Olga Drenda, pisarka, antropolożka, etnolożka i tłumaczka. Po świetnie przyjętej i przeniesionej w roku 2018 na deski dwóch teatrów "Duchologii polskiej" powróciła z "Wyrobami. Pomysłowością wokół nas", książką, za którą otrzymała niedawno nominację do Paszportu Polityki. W pięciu bogato ilustrowanych i wciągających rozdziałach uważnie przygląda się zjawiskom, wchodzi do mieszkań, domów i ogródków swoich bohaterów, z czułością przygląda się najdziwniejszym wytworom ludzkiej wyobraźni i mniej lub bardziej uzdolnionych rąk. Nie szuka sensacji, nie próbuje w żadnej mierze ośmieszyć - ze zrozumieniem patrzy na różnorodność wyrobów, przybliżając czytelnikom ich znaczenie, sens i wyjątkowość.

W tym wydaniu Radia Książki Drenda opowiada Michałowi Nogasiowi, skąd wzięły się "Wyroby", co Myszka Miki robi w jej domu i dlaczego gumowe łabędzie łączą nas z... Australią.

Wydane przez: Audioteka, Wyborcza.pl