Posłuchaj

w aplikacji Lecton

Radio Książki 53. Wojciech Tochman

Michał Nogaś
Michał Nogaś, Wojciech Tochman

Do słuchania w ramach:
Radio Książki

Zgodnie z zapowiedzią z maja 2018 roku Wojciech Tochman powraca do studia Radia Książki. Tym razem, by - w rozmowie z Michałem Nogasiem - opowiedzieć o "Pianiu kogutów, płaczu psów", historii (a w zasadzie wielu historiach) przywiezionej z Kambodży. To, po Bośni i Rwandzie, trzecie miejsce, do którego udał się reporter, by opowiedzieć o skutkach ludobójstwa - o rządach Pol Pota i reżimu Czerwonych Khmerów w latach 1975-79.

Skutki są różne, a opowieść o nich prawdziwie przeraża. W swojej nowej książce, podzielonej na trzy części, Tochman wiele miejsca poświęca osobom od lat zmagającym się z chorobą psychiczną. Z doktor Ang Sody, pierwszą kobietą - lekarzem psychiatrą (z zaledwie pięćdziesięciu w ogóle!) w Kambodży, z fotografem i kilkoma współpracownikami odwiedza je i przygląda się ich dramatowi - mieszkają na tyłach podwórek swoich rodzinnych domów, przywiązani łańcuchem, zniewoleni, niemi, cisi, odcięci od świata, a jednocześnie całkowicie na widoku. Dlaczego bliscy tak ich traktują? Czy z chorobą i upokorzeniem tych osób można walczyć?

Ale "Pianie kogutów, płacz psów" to także opowieść o traumach, które mają bezpośredni wpływ na życie każdego Khmera. Nieufność, niepewność, obawa przed dotykiem, oddawanie władzy politykom, którzy są skorumpowani bo cna. I baksbat. Coś, co sprawia, że Khmerzy, choć wolni, wciąż są zniewoleni.

Zapraszamy do wysłuchania 53. odcinka Radia Książki. Warto!

Wydane przez: Audioteka, Wyborcza.pl