Posłuchaj

w aplikacji Lecton

Radio Książki 44. Magda Heydel

Michał Nogaś
Magda Heydel, Michał Nogaś

Do słuchania w ramach:
Radio Książki

Magda Heydel o "Opowiadaniach" Conrada w Radiu Książki

- Co to za stworzenie, ten człowiek? Gdzie on się zahacza? O co walczy? Czego szuka? Co jest dla niego ważne? Skąd się bierze w tym świecie? Co go gna? Jaki chowa sekret, gdzie kryje się tajemnica? W każdym swoim tekście, w każdej sytuacji Joseph Conrad zadaje te niewygodne pytania i podważa to, co - jak nam się wydaje - już o sobie wiemy - mówi Magda Heydel, znakomita tłumaczka, która jest kolejnym gościem Radia Książki.

Koniec 2018 roku przyniósł wspaniały prezent w postaci "Opowiadań", zbioru 13. tekstów napisanych przez Conrada - w wyborze i przekładzie Heydel.

W rozmowie z Michałem Nogasiem tłumaczka przypomina, że swoje opowiadania - pisane na zamówienie, dla podratowania domowego budżetu - Conrad publikował w magazynach czytanych przez należących do eleganckich klubów dżentelmenów i że zebrał je w sześciu tomach. Mówi o szukaniu własnego języka dla przekładu i wyjaśnia, dlaczego pisarz - niegdyś nazywany czwartym wieszczem - potrafił sportretować świat i jego mieszkańców w tak wyjątkowy sposób, że przedstawione przez niego historie zdają się być bliskie także współczesnym. W świecie anglosaskim Conrad uważany jest za jednego z największych mistrzów współczesnej literatury, w Polsce czeka na ponowne odkrycie i "Opowiadania" z pewnością mogą w tym pomóc. Wiele z nich zaskoczy - tematyką, stylem i aktualnością.

Zapraszamy do wysłuchania 44. odcinka Radia Książki!

Wydane przez: Audioteka, Wyborcza.pl