Posłuchaj

w aplikacji Lecton

Radio Książki 52. Beata Maciejewska i Mirosław Maciorowski

Michał Nogaś
Beata Maciejewska, Michał Nogaś, Mirosław Maciorowski

Do słuchania w ramach:
Radio Książki

Tym razem polskie gry o tron! W urodzinowym wydaniu audycji autorzy książki "Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana" wyjaśniają Michałowi Nogasiowi, dlaczego dzieje naszych królów, królowych, książąt, ich małżonków i dzieci są równie fascynujące co znane z seriali losy Tudorów czy przedstawicieli innych dynastii.

Maciejewska i Maciorowski z najwybitniejszymi polskimi historykami - od tych badających prapoczątki naszej państwowości poczynając - odbyli prawdziwie fascynujące rozmowy. Każdemu z naszych władców i władczyń (czyli Annie Jagiellonce i Jadwidze) przyjrzeli się bardzo dokładnie, by obalić mity, przegnać precz stereotypy, rzucić nowe światło na ich rządy i na nich samych. Gruba księga - licząca ponad 1000 stron - to skarbnica wiedzy, znacznie lepsza od większości podręczników, a przede wszystkim napisana wyjątkowo przystępnym językiem.

Skąd wzięły się przydomki niektórych władców - Szczodry, Laskonogi czy Plwacz? Dlaczego tak mało wiemy o kobietach, które rządziły swoimi mężami, a przez to ich księstwami lub królestwem? Który z naszych dawnych przywódców został niesłusznie zapomniany, a który nie zasługuje na choćby odrobinę szacunku? I czy - na przykład - prawdą jest, że Henryk Walezy wcale nie zakładał strojów kobiecych, a pewnemu księciu nóź w brzuch wbiła (skutecznie)... prostytutka?

Zapraszamy do wysłuchania niezwykle interesujących opowieści w 52. - urodzinowym - wydaniu Radia Książki!

Wydane przez: Audioteka, Wyborcza.pl